Jdi na obsah Jdi na menu
 


Autorská práva. Nevhodný obsah.

2. 8. 2008
  • Pokud se domníváte, že na našich webových stránkách  je umístěn obrázek, na který máte autorské právo, ihned mě upozorněte, obrázek ihned odstraním. Děkuji.
  • Pokud se domníváte, že na webových stránkách je někde obsah urážlivý, propagující násilí, nenávistný, obsahující nahotu či nevhodný z jiného hlediska, tak  mě ihned upozorněte, nevhodný obsah bude ihned odstraněn. Děkuji. 

======================================================================

Xenofobie je odborný termín ze sociologie, který v doslovném překladu znamená strach z cizinců. Obecně se slovo používá k označení mezilidské nesnášenlivosti a předsudků vůči lidem z jiné země, či při nedostatku úcty k jejich tradicím a rozdílné kultuře.

Abstraktně se slovo používá jako strach z neznámého, či z cizích věcí. Na rozdíl od pojmu rasismus se může vztahovat i k jiným (inteligentním) živočišným druhům, i když takové použití se zatím objevuje převážně jen ve sci-fi nebo fantasy.

Xenofobie znamená doslovně přeloženo “strach z neznámého”. Tento strach, obavu, opatrnost mají pudově zakódovanou všichni živočichové. Je to přírodní mechanismus, pomáhající přežít, je to pud sebezáchovy.

Většina xenofobních pocitů je naprosto iracionálních a založených na předsudcích. Na opačných předsudcích je založen šovinismus. Xenofobní prohlášení a poznámky jsou v euroatlantické civilizaci považovány oficiálně za nemorální až protizákonné, stejně jako xenofobní humor. Mezi lidmi je povědomí o tom, že xenofobie je oficiálně nekorektní, ale v soukromém životě se většina lidí větších či menších projevů xenofobie nestraní. U xenofobního humoru má mnoho lidí odlišnou hranici vkusu. O tom se lze přesvědčit například čtením jednotlivých svazků Xenofobových průvodců (Xenophobe´s Guide), které někteří lidé považují za velmi vtipné a jiní za nevkusné. Některé z Xenofobových průvodců (Angličané, Francouzi atd.) byly přeloženy i do češtiny a v roce 2008 vyšel v Londýně i Xenofobův průvodce o Češích.

Zdroj informací: Wikipedie

=======================================================================

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář